DIY TBS Discovery clone copter

015_01 - DIY TBS Discovery clonePo skúsenostiach z viacerými rámami na kvadrokoptéry som sa rozhodol pre vlastnú modifikáciu rámov, ktoré mi „prešli očami“. Hexa či oktokoptéry ma zatiaľ nelákali, kvadro stačí, len z toho, čo mi prešlo rukami ma nič celkom neuspokojilo. A keďže pri prechádzaní netu som našiel dxf výkres klonu TBS Discovery, rozhodol som sa ho mierne upraviť podľa mojich predstáv – teda za pomoci kolegu, keďže s dxf zatiaľ robiť neviem. Takže: diery preč, trochu natiahnuť do dĺžky, trochu do šírky a trochu upraviť „čumák“, aby sa dovnútra lepšie zmestil gimbal.

Takže z originál vykresu

015_02 - DIY TBS Discovery clone original dxfsom dospel k nasledovnému:

015_03 - DIY TBS Discovery clone actual dxfKedysi som v rámci skúšania CNC frézky už vyfrézoval aj ten originál rám, takže v reále sú rozdiely takéto:

015_04 - DIY TBS Discovery clone actual dxfPo osadení viac – či menej odskúšaných komponentov je výsledok nasledovný:

015_10 - DIY TBS Discovery clone 015_11 - DIY TBS Discovery clone 015_12 - DIY TBS Discovery cloneTakže osadenie:

  1. Riadiaca jednotka zostala osvedčená APM 2.8. Pre moje požiadavky bohate stačí a hlavne moc nestojí. Tlmiaca podložka zostala taktiež štandardná. Snažil som sa – pokiaľ možno – uzemňovať v jednom bode, tak na ovládaní ESC som „zeme“ zaizoloval.

015_20 - DIY TBS Discovery clone2. Regulátory – tu som nechtiac zaexperimentoval, namiesto osvedčených RCX 30A ESC som v rámci výskumu kúpil  DYS BL30A Mini 30A BLHeli ESC a pomerne neúspešne sa ich snažil rozumne rozchodiť. Na môj vkus boli stále moc „divoké“, až to skončilo preflashovaním na SimonK firmware.

015_30 - DIY TBS Discovery cloneJednu vec majú dobrú: sú užšie a lepšie sa zmestia odspodu na ramená.

3. Motory – klasika RCX H2214 950KV z MYRCMART. Fungujú, no comment.

4. Vrtule –  po poslednej havárke, kedy sa mi roztrhla plastová vrtula, som sa rozhodol prejsť na uhlíkové vrtule 10×3.8. Síce ich treba vyvažovať, ale aspoň sa neroztrhnú. Vibrácie som radšej nekontroloval 🙂

5. Ramená – tuná som objavil Ameriku. Doteraz som používal biele a červené klasické ramená, až som sa jedného dňa trochu zamyslel, a zazdalo sa mi, že nemajú tuhosť ktovieakú. Tak som sa prehraboval v krabiciach a našiel ramená, ktoré sa mi tuhosťou celkom zápáčili, len som si nevedel spomenúť, kde som ich zobral. A zobral som ich… z WhiteSheep. Síce boli len čierne, ale čo je doma, to sa počíta 🙂  . Medzičasom som ich našiel aj biele a červené.

6. Napájanie – pre APMko som použil klasický 2.5 APM Flight Controller Power Module, len si treba dať pozor a poriadne ho skontrolovať. Na tom mojom bol zle osadený odporový delič pre monitorovanie napätia; SMD odpory veľkosti 0603 sa vymieňajú úplne super 🙂 Pre rozvod napájania z batérie som použil Multicopter Power Distribution Board. Pre napájanie videoTX som použil LC filter. Pohonná baterka je väčšinou trojčlánok MultiStar High Capacity 3S 5200mAh. Dá 10 min lietania v pohode, nechtiac som pri kalibrácii PID APMka vyskúšal, koľko dá maximálne: 14 minút 🙂

7. KameraXiaoMi Yi. Síce už má vyjsť aj 4K verzia, ale za tú cenu…

8. Gimbal – kúpil som Light Brushless Camera Gimbal. Síce som najprv vymenil tlmiace gumy za typ, používaný v predchádzajúcom gimbale, ale origoš dodané ku gimbalu sú poddajnejšie, tak som ich vrátil späť. Gimbal som pre kameru trochu dovážil olovkom…

015_40 - DIY TBS Discovery clone9. GPSBeitian BN-880 +puzdro vlastnej konštrukcie na 5mm uhlíkovej tyčke.

10. VideoTXBoscam TS5823/ RP-SMA 5.8Ghz 32Ch 200mW. Na moje lietanie stačí, s anténou od Arcicorsa a GS v podobe DVR SKY-708 s originál prútovými anténami ma prekvapil až na 700m, viac som si netrúfol. Bežne lietam tak do 200m… Prijímač je zatiaľ hore na držiačiku, anténa je tiež uchytená o pomocnú uhlíkovú tyčku 5mm, už som pri lietaní zažil, že mi anténa spadla nabok do vrtule.

015_50 - DIY TBS Discovery clone015_51 - DIY TBS Discovery clone

Pre neveriacich Tomášov, tu je záznam z GS:

11, OSD – mám MICRO MinimOSD s MinimOSD_20. Základ chodí spoľahlivo, ale ešte to má drobné „mušky“. Bude treba popracovať…

12, Prijímač – keďže lietam D-éčkové prijímač ( majú dva analógové vstupy, ľahko sa vyrába monitorovanie napätia ), tak FrSky D8R-II PLUS + vlastný adaptér RXeXP01 pre pripojenie A1,A2 a CH8.

13, Držiak antény k prijímačuHobbyKing™ Adjustable Receiver Antenna Mount.

14, Osvetlenie – na ramenách mám nalepené LED – pásy; vpredu vpravo zelený, vpredu vľavo červený, na dvoch zadných žlté. Pristávacie reflektory a blikačku zatiaľ nemám osadené. Na ovládanie osvetlenia mám kontrolér RXE11C vlastnej výroby.

015_70 - DIY TBS Discovery clone

15, Transportný box – zatiaľ mám riešený len provizórne/ bolo treba poletucha nejako zobrať na dovolenku…

015_80 - DIY TBS Discovery clone 015_81 - DIY TBS Discovery clone

Na stiahnutie:

Výkresy pôvodného rámu a mnou upraveného rámu. Koncovky treba po siahnutí premenovať z *.pdf na *.dxf.

Budúcnosť:

To čo v tejto chvíli vadí, sú dve veci:

A, Nesklopné držiačiky na anténach – koptéra sa nie práve najpohodlnejšie prepravuje. Takže na GPSku plánujem použiť tento držiačik.

B, Prijímačové antény a videoTX anténa na „hornej palube“. Najjednoduchšie by bolo použiť tento podvozok a dať antény odspodu – lenže by to vyrobilo ešte vačšiu komplikáciu na prepravu 🙁  Takže uvažujem na sklápaním antén servami, ale o tom snáď nabudúce…

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené a označkovaný ako , , , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár