FPV monitor DIY

007_01 - FPV monitor hlavickaSkôr, či neskôr to muselo prísť: keď už človek lieta s koptérou, je občas užitočné aj vidieť kam letí. Obzvlášť, keď sa dostane trochu ďalej, ako dovidí. Takže som sa rozhodol pre nejaké „zobrazovadlo“. Do úvahy prichádzali okuliare, potom malý monitorček, alebo veľký monitor. Po prečítaní rôznych fór, článkov, názorov a skúseností som to zobral vylučovacou metódou:

Okuliare sú síce super na zážitok z lietania, ale keď človek potrebuje prepnúť z okuliarov do vizuálu a naspäť – nič moc. A keďže FPV mám len ako doplnok k lietaniu podľa vizuálu, tak som ich zavrhol ako prvé.

Malý monitor, niečo okolo 7″ je lepší na prechod vizuál – FPV, lenže

a) starší páni už horšie vidia a potrebujú okuliare. Aj do diaľky. A s okuliarmi do diaľky vidia od dvoch metrov ďalej. A na dva metre už poriadne nevidia ani ten monitorček 🙂

b) v čase, keď som sa rozhodoval som nejaký šikovný monitorček aj s nahrávaním videa za rozumnú cenu nenašiel.

Takže vyhral veľký monitor. Pôvodne som chcel niečo 16″, napríklad Sencor SLE 1660M4, ale hodnotou jasu ma príliš nepresvedčil, takže to vyhral s udávanými 1000cd Sencor SLE 1955M4 .

Postup:

Zoberiete jeden 19″ monitor.

007_02 - FPV monitor SENCOR007_03 - FPV monitor SENCOR007_04 - FPV monitor SENCORA začne prvý problém: keď som videl, ako dcére zažiarili očičká, keď videla vo svojej izbe nový televízor, bolo mi jasné, že FPV bude len vedľajšie použitie onoho televízora, Takže treba zachovať prístup k anténnemu konektoru a USBčku – predsa aj televízne programy treba nahrávať… Z toho vznikol nasledovný rám:

007_05 - FPV monitor frame007_06 - FPV monitor frameMateriál: preglejka 5mm. Pracovné náradie: priamočiara píla, akumulátorová vŕtačka, šmirgeľ, lak.

Ako napájací zdroj – keďže monitor nemá vstup 12V DC – som použil akýsi starý DC/ AC invertor. Úprimne povedané, neviem, čo je to zač. Kúpil som to možno pred desiatimi rokmi v GME, keď mali výpredaj a odvtedy to ležalo v šuflíku, nevediac ani, či vôbec funguje. Našťastie funguje.

007_07 - FPV monitor inverterPrijímač som mal už predošlých FPV pokusov – RC305 z Banggood. Keďže fungoval dobre, nebolo čo riešiť. Anténu so použil ako na koptére od Arcicorsu.

007_08 - FPV monitor video receiver 007_09 - FPV monitor video receiver007_10 - FPV monitor video receiverPre nahrávanie videa som použil Mini Digital DVR Video Recorder, tuším z DX. Síce to nahráva len vo VGA rozlíšení, ale tak to mám len na prípadné hľadanie spadnutej koptéry.

Kvalita nahrávania – tu je ukážka – neoslní. Ale účel spĺňa.

007_11 - FPV monitor video receiverTakže zrátané a podčiarknuté – či vlastne zošróbované a zmontované – to vyzerá takto:007_12 - FPV monitor complete 007_13 - FPV monitor completeAko to vyzerá vonku na statíve odfotím, keď na to napadne 🙁

Je to veľké, ťažké a neprenosné – ale je na to vidieť. A to je zatiaľ hlavné 🙂

007_14 - FPV on field

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené, Technika a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár