H20 Nano Hexacopter – oprava a iné.

Po asi dvoch mesiacoch veľmi, ale teda naozaj veľmi intenzívneho lietania sa moja najobľúbenejšia hexakoptéra rozhodla, že lietať nebude. Pri pokuse o vzlietnutie sa vždy prevrátila. Diagnostika bola ľahká: jeden z motorov sa odobral do večných motorových lovíšť… A čo teraz? Po počiatočnom prekvapení – odchovaný brushless motormi som nečakal taký rýchly koniec jednosmerného motora – vyvstali tri základné otázky: vyhodiť, opraviť, alebo kúpiť novú?

Prvú alternatívu som hneď zavrhol: s hexou sa krásne dajú cvičiť cúvané zátačky, ktoré sa s veľkými helinami bojím cvičiť. Kúpiť novú? Trinásť Euro zase nie je až taký veľký peniaz, ale… Šak som modelár – opravíme!

Po krátkom pátraní na AliExpress som zobral náhradné dva páry „1 Pairs Original CW H20-08 and CCW Motor H20-09 for JJRC H20 RC Hexacopter“ odtiaľto. Objednané 3.marca, dorazilo 27. marca, super. Jeden motor za Euro – no nezoberte to!

Oprava.

Čo som potreboval na opravu je zrejmé z fotky ( treba si ešte primyslieť spájkovačku a štípačky ) :

Telo koptéry je držané spolu 8 skrutkami. 6 na ramenách ( dlhšie skrutky ), dve pri trupe (kratšie skrutky ):

Pohľad po rozobratí ( vľavo dole sú dva páry náhradných motorov ):

Prívodné káble k motorom je treba skrátiť. Pretože som opravu nerobil doma, bolo treba zaimprovizovať, keďže som nemal štípačky 😉

Vrtuľky sú na motoroch len nasunuté, miernou silou idú stiahnuť z hriadele. Pravotočivé a ľavotočivé motory sú rozlíšené farbami prívodných káblov.

Nakoniec sa ukázalo, že treba vymeniť dva motory: ľavý predný a pravý zadný. Známa hláška „Operácia sa podarila, pacient zomrel.“ tento raz neplatí: oprava sa podarila, hexa zase super lieta. Juuuch!

Užitočné doplnky.

Už keď sa mi podarilo „rozdýchať“ multiprotokolový modul v Taranis X9D bolo jasné: jedna baterka nestačí a ani jedna nabíjačka nestačí! ( A to nie som ani agent 007, ktorému Jeden svet nestačí  😉

Tak som si z Banggood objednal krásnu sadu bateriek a nabíjačky: 5X 3.7V 150mAh 20C Battery And Usb Cable Set For JJRC H20 H20H RC Quadcopter. Ja viem, že to stojí skoro toľko,ako milá hexa. Ale keď ju milujete, niet čo riešiť! Takže ešte dva obrázky:

A keď mi nabudúce odíde ešte nejaký motor? Opravíme, však sme modelári!  😀

 

 

Tento obsah bol zaradený v Koptery, Technika a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár