Modelárske konektory – prúd & ohrev.

Toto meranie vzniklo vlastne ako vedľajší produkt inej činnosti – kalibrácie senzorov prúdu CS60A. Pri kalibrácii som si všimol, že „tie konektory sú nejaké teplé“. A tak som sa rozhodol to zmerať…

Treba povedať hneď na začiatok, že toto meranie si nerobí nárok na absolútnu objektívnosť z dvoch dôvodov:

  1. teplotu som meral bezkontaktným IR teplomerom Turnigy, ktorý nemá žiadny kalibračný certifikát …
  2. na prepojenie jednotlivých komponentov som použil silikónové vodiče o priereze 2.5mm² . Z hľadiska použitia síce vyhovujú, ale pri použitom prúde cca 35A sa už ohrievajú a určite nejakým stupníkom prispievajú aj k ohrevu konektorov.

Takže ide len o informatívne meranie: čo sa asi tak deje pri “ určite zanedbateľnom“ prúde 35A…

Technické vybavenie

Ako odporovú záťaž som použil rezistor packy RP25A a RP13A navrhnuté pre kalibráciu prúdových snímačov CS60A, ktoré vytvárajú záťaž 25A a 13A. Šesť ampérový RP6A, ktorý pri kalibrácii tiež používam tentoraz zostal nevyužitý. Počas merania teplota odporov na RP25A dosahovala vyše 100ºC, čo bolo aj nosom cítiť  🙂

Prúd som meral kliešťovým ampérmetrom DT-3343, teplotu už spomínaným bezkontaktným teplomerom Turnigy a ako zdroj som použil osvedčený DPS-600PB, ktorý dáva 12.6V/ 47A.

Merania

Prvotné zapojenie merania vyzeralo takto:

Ale keďže chladiaci ventilátor  odporovej záťaže RP25A fúkal horúci vzduch aj na meraný konektor, bolo treba dať medzi RP25A a konektor prekážku. Takže výsledné meranie vyzeralo takto:

 

Počas prvého merania som meral súčasne konektory EC5 a EC3, počas druhého už len XT60. Každú minútu som zapisoval prúd a teploty konektorov.

Namerané teploty

sú nasledovných tabuľkách:

Najzaujímavejší je asi riadok „Odchýlka“, kde je rozdiel teploty oproti pôvodnej teplote konektora bez záťaže. Konektor EC5 sa ohrial o 16ºC, EC3 o 24ºC a XT60 dokonca o 36ºC. Vidieť vyše 60ºC na konektore bolo pomerne adrenalínové 🙂

Záver

Jediný objektívny – a očakávaný – záver z tohto merania je, že už aj pri – možno na prvý pohľad z modelárskeho hľadiska bežnom prúde – 35A sa silové konektory môžu výrazne zahriať. Pri rozumnej inštalácii v modeli síce bude ohrev konektorov menší, ale zase pri zväčšení prechodového odporu môže tiež stúpnuť.

V hlavnej úlohe

boli nasledovné konektory:

XT60

EC3

a EC5

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Technika. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár