MOTIVE-RC R8SB – ja som malý, ale šikovný.

Pretože podľa informácie od autorizovaného distribútora sa firma FrSky rozhodla ukončiť výrobu prijímačov D8R II Plus ( okrem toho, že vo svojich nových vysielačoch už nepodporuje protokol D8, čím ma nekonečne nahnevala ), rozhodol som sa porozhliadnuť po nejakých nových prijímačoch, ktoré by som mohol používať namiesto osvedčených a spoľahlivých D8R II Plus.

Kritérium na nové prijímače bolo jednoduché: FrSky D8 alebo D16 kompatibilné, aspoň 8 PWM kanálov, telemetria a aspoň dva externé analógové vstupy. Skúste nájsť prijímač, ktorý má aspoň dva externé analógové vstupy! MOTIVE-RC R8SB ich síce originál nemá, ale…

Prijímač som kúpil na Banggood tu.

Manuál k prijímaču je tuná.

Stručný popis.

Technickú špecifikáciu je možné nájsť na stránke predajcu. Stručne povedané, je to FrSky D8 kompatibilný prijímač s plným dosahom, má 8 štandardných PWM kanálov, …

… pričom na ôsmom kanáli by mala byť možnosť pre výstup CPPM/ SBUS. Túto funkčnosť som neskúšal, takže neviem potvrdiť, či to funguje.

Na boku sa nachádza bind tlačidlo…

…, ale to najzaujímavejšie je vidieť zospodu:

Sériový port s protokolom D8 HUB ( vyskúšal som, FUNGUJE! ), s jedným externým analógovým vstupom A2 s integrovaným odporovým deličom 10:1, t.j. môžte k nemu priamo pripojiť napätie až 36.3V, a analógový výstup RSSI ( neskúšal som, v mojich lietadlách to nepoužívam ).

Obal prijímača je ohnutý a zlepený z plastovej fólie a – aspoň na mnou zakúpených prijímačoch – sa po chvíli odlepil od prijímača, ku ktorému je prilepený kúskom obojstrannej lepiacou pásky. Je vidno, že výrobca šetril, kde sa dalo.

Prijímač je šikovne malý, napríklad v porovnaní s D8R II Plus…

… a je ľahký:

Vnútorné rozloženie.

To, čo ma zaujímalo najviac, bolo vnútro:

A vďaka ochote fy. MOTIVE-RC, ktorá odpovedala na môj zvedavý e-mail som našiel, čo som hľadal: ako upraviť tento prijímač tak, aby mal dva externé analógové vstupy.

Takže: prijímač R8SB má dva analógové vstupy, A1 pre meranie napájacie napätia prijímača s odporovým deličom Vcc  -> 4k5 -> 1k5 -> GND, a A2 pre meranie externého napätia s odporovým deličom A2 -> 100k -> 10k -> GND s umiestnením podľa obrázka:

Popis úpravy.

Nožíkom som prerušil motív na doske pre výstup RSSI. Spájkovačkou som odstránil rezistor 4k5 na doske. Zobral som rezistor 1k2 veľkosti 0204 , dal ho do zmršťovacej bužírky a prispájkoval ho medzi rezistor 1k5 a externým vstupom RSSI, takto:

Keďže som plánoval používať A1 na meranie prúdového senzora ACS712, ktorý má maximálne napájacie napätie 5.5V, použil som odpor 1k2. Maximálne merané napätie na A1  je 5.94V.  Ak by ste potrebovali merať 3S, tak môžte použiť rezistor 4k7, maximálne napätie tak bude 13.64V.

Plusy:

  • FrSky D8 kompatibilný
  • 8 kanálov
  • cena
  • sériový kanál pre telemetriu
  • po jednoduchej úprave dva externé analógové vstupy s odporovými deličmi.

Mínusy:

  • prevedenie puzdra
  • vstupné/ výstupné piny nie sú chránené puzdrom
  • pri úprave na dva externé analógové vstupy prídete o záruku

 

 

Tento obsah bol zaradený v Technika a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár