Predpis EASA NPA 2017-05

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva ( European Aviation Safety Agency EASA ) vydala v máji 2017 návrh predpisu o bezpilotných lietadlách NPA 2017-05 (A) a NPA 2017-05 (B). Oba dokumenty sa dotýkajú priamo modelárov: sú zamerané na zvýšenie bezpečnosti lietania z pohľadu ohrozenia dronmi. Ak aj s dronmi nelietate, zlá správa je, že tieto dokumenty “ hádžu do jedného vreca “ drony spolu RC modelmi. Takže, ak budú dokumenty schválené v súčasnej podobe, v nich uvedené požiadavky sa budú vzťahovať aj na RC modely, t.j. napríklad bez registrácie si zalietate s modelom o maximálnej hmotnosti 250g, ani o gram viacej 🙁   Dobrá správa je, že spomenuté dokumenty je možné do 15. septembra 2017 verejne pripomienkovať. Tento článok je zamýšľaný ako manuál/ pomôcka pre modelársku pospolitosť neovládajúcu dokonale jazyk anglický na registráciu a zaslanie pripomienok. Aspoň v zmysle „Nehádžte drony s RC modelmi do jedného vreca“…

K samotným dokumentom len jednou vetou a obrázkom: jadro navrhovaných kategorizácií a limitov je v tabuľke 2 na strane 15 v NPA 2017-05 (A) :

Pripomienky je možné adresovať špecificky k jednotlivým kapitolám dokumentu – čo nebude oblasť zájmu angličtinu neovládajúcich modelárov.

Alebo je je možné zaslať všeobecné pripomienky ( General Comments ) k celému dokumentu. Čo za pomoci prekladača, či vzoru je možné predsa len ľahšie zvládnuť. Na konci článku je pre inšpiráciu súbor s mojimi pripomienkami, prípadne je možné sa inšpirovať aj pripomienkou za SMČR ( Svaz modelářů České republiky z.s. ) ktorá je uvedená v diskusii na RCmanii.

Pripomienky k obom dokumentom je možné zadať dvoma spôsobmi:

  1. priamo na stránkach EASA cez systém CRT ( systém pre evidenciu pripomienok )
  2. alebo e-mailom, ak CRT má problém ( akože ho posledné dva dni mal 🙂

Takže hor sa na registráciu.

Registrácia.

Na stránke https://hub.easa.europa.eu/crt/ je treba kliknúť na Registration:

Vyskočí stránka s registráciou, …

… kde je potrebné vyplniť okrem User description, Organisation a Phone number všetko. User ID je váš e-mail, na ktorý vám na konci registrácie príde aktivačný e-mail, Password je vaše heslo pre prihlásenie do systému.

!!!  Zapamätať, alebo ešte lepšie zapísať  !!!

Commentator Identity je meno, pod ktorým budete vystupovať. V priebehu vypĺňania systém skontroluje duplicitu registrácií a hore v žltom rámčeku vám oznámi, že „User ID does not exist“, čo znamená, že môžte dokončiť registráciu. Verification naspodu formulára je overenie, či nie ste robot: do „chlievika“ vpravo je treba vpísať písmená a čísla zobrazené na obrázku. Po stlačení Register vám systém oznámi…

… že vám poslal aktivačný e-mail. Treba ísť do mailovej schránky…

… a kliknúť na aktivačný link. Registrácia…

… je hotová.

Pripomienkovanie cez CRT.

Systém vám potvrdí úspešnú aktiváciu vášho účtu e-mailom…

… v ktorom je aj link pre prihlásenie:

Po prihlásení treba kliknúť na View Documents ( vľavo hore )…

… a nájsť dokument NPA 2017-05 (A). Pripomienky sa zadávajú kliknutím pravým tlačidlom myši na dokument …

… a treba vybrať Add/edit comments. Táto akcia otvorí dokument NPA 2017-05 (A)…

… kde je možné v pravej časti ( v ľavej je otvorený dokument ) zadávať komentáre buď pre jednotlivé oblasti dokumentu, alebo hneď na začiatku je riadok General Comments pre všeobecné pripomienky. Takže zase pravým tlačidlom myši…

… a vybrať Add comment. Otvorí sa okno s editorom, …

… kde je možné priamo písať… alebo cez Ctrl-C a Ctrl-V vložiť pripravený komentár. Po skončení je potrebné stlačiť ikonu diskety ( vyznačená červeným krúžkom ).

Systém vám oznámi „Operation in progress“

… a po spracovaní vašej pripomienky je možné rovnakým postupom zadať ďalšie. Po zadaní pripomienky vidno napravo v stĺpci Comment číslo zadanej pripomienky:

Po zadaní všetkých pripomienok sa klinutím na Logout odhlásite zo systému.

Ak sa systém zasekne a hláška „Operation in progress“ nezmizne do pár minút, tak treba zvoliť záložný plán: zaslanie pripomienok e-mailom.

Pripomienkovanie e-mailom.

Na e-mailovú adresu npa@easa.europa.eu treba zo zaregistrovanej e-mailovej adresy poslať mail …

… s textom, že ide o pripomienky k NPA 2017-05 (A), prípadne to napísať rovno do predmetu mailu. Pripomienky je možné napísať vo Word-e a pridať to ako prílohu.

Inšpirácia.

Pre inšpiráciu pridávam moje pripomienky vo Worďáckom dokumente tuná.

Prvá všeobecná pripomienka je, že RC modely by mali zostať v kompetencii jednotlivých členských štátov EU.

Druhá všeobecná pripomienka je definícia dronu ako „poletucha“ ktorý má riadiacu jednotku schopnú samostatného/ autonómneho letu spolu s GPSkou.

Prvá špecifická pripomienka vysvetľuje, že veľká časť modelárov v SK a CZ nie sú registrovaný, ako je to bežné na Západe, čo by malo byť brané do úvahy pri tvorbe predpisov pre RC modely.

Druhá špecifická pripomienka je k navrhovaný špecifikáciám a limitom pre drony v Tabuľke  2.

Držme si palce 🙂

 

 

Tento obsah bol zaradený v Užitočné linky a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Predpis EASA NPA 2017-05

  1. ddano007 povedal:

    Well, I`m using Firefox only. But I tried I.E. and noticed no problem …

Pridaj komentár