Tento prijímač som objednal zo zvedavosti: aké to bude, keď dvaja robia to isté? Začiatkom tohto roka ma zaujal prijímač Jumper R8: dobrá cena a možnosť nahrať FW od midelic, ktorý ponúka veľa možností: konfiguráciu cez LUA skript, až štyri analógové vstupy. Lenže v priebehu roka sa ukázalo, že kvalita výroby fy. Jumper je biedna: treba upraviť monitorovanie napájania, ochranná dióda býva osadená s opačnou polaritou…
A tak som bol pri RadioMaster zvedavý, či ponúknu prijímač, ktorý nebude treba po výrobcovi upravovať: maximálne tak nahrať LBT firmware, pokiaľ ste v Európe.
Technické parametre.
Technické parametre prevzaté od výrobcu v angličtine:
Number of channels: 16 channels
Frequency range: 2400-2483.5Mhz
Power supply range: 4.5-8.4V
Protocol: Frsky D16 Compatible V1
Output format: PWM, SBUS, S.Port
Telemetry: S.port, RSSI output, VBAT (up to 18V voltage detection)
Control distance: more than 1km
Failsafe protection: CUSTOM (customized for all channels), HOLD (failsafe hold), NO PULSES (no pulse)
Antenna length: Approximately 15c
Size: 40*26*16mm
Weight: 10 grams
Prijímač je klon FrSky X8R s jedným praktickým rozdielom: má vyvedené meranie napájania Batt na pin, dokonca má integrovaný odporový delič, takže môžete priamo pripojiť pohonný akumulátor a monitorovať jeho napätie. Palec hore! Ak by Vám bolo 18,81V málo, …
… môžte do série zapojiť odpor 220k a tak zvýšiť meranie až do 26,07V!
To, že je prijímač klon X8R znamená, že doň môžete nahrať FW určený pre tento prijímač.
Nákup, balenie a vzhľad.
Dva prijímače som kúpil na AliExpress, keďže v tej dobe ešte neboli na Banggood – dneska ich môžte kúpiť aj tam. Za necelých 12Eur aj s dopravou – dobrá cena. Cesta z Číny bola dlhá – mesiac a pol. Prijímač je zabalený takto:
Zopár deteilných pohľadov na RadioMaster R168:
Použitie.
Prijímač má od výrobcu nahraný FW FCC D16. Pokiaľ potrebujete FW LBT, môžte to spraviť viacerými spôsobmi. Ja som to spravil vysielača RadioMaster TX16S…
… rovnakým spôsobom, ako v tomto článku. Inak nemusíte nič upravovať, spájkovať, opravovať – len ho musíte nabindovať k vysielačke. To je všetko – a funguje!
Čo je vnútri.
Pokiaľ nie ste elektronik, ďalej ani nemusíte čítať. Ale my, čo sme zvedavý, sme sa pozreli dovnútra. Schéma zapojenia je tu ( po kliknutí na obrázok sa stiahne scháma v *.pdf ):
Zopár pohľadov a rozloženie komponentov:
Zopár postrehov k zapojeniu Radiomaster R168 ( vs Jumper R8 )
- Antény na R168 sú vyvedené cez gumené priechodky a na konci je použitý „rukáv“, ktorý má celkový priemer 3.5mm. Ak by chcel niekto použiť „klasické “ antény, napríklad takéto, tak na pripojenie je použitý konektor Ipex1
- R168 už má osadené dva invertory 74LVC1G04
- v R168 sú na PWM výstupoch použité odpory 120ohm a sú vypustené kondenzátory do zeme.
- odpor na RSSI výstupe má len 1 ohm
- odpory na monitorovanie Batt majú veľmi vysokú hodnotu ( 100k a 470k ), prečo?
- bias odpor v zapojení SA2431L má správnu hodnotu 1k2
- škoda, že výrobca nedal pre BOOT veľký pad vedľa SWCLK, SWDIO a GND 🙁
- ako stabilizátor na 3.3V je použitý A1117B, ktorý má dosť vysoký drop-voltage. Pri poklese napájania pod 4.5V bude nepresne merať analógový vstup.
Testovanie
Do prijímača som nahral firmware X8R LBT v 2.1.0 a odskúšal funkčnosť zatiaľ na stole:
SPORT funguje, SBUS funguje. Niet čo riešiť – len lietať. Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Palec hore, RadioMaster!