RC Battery Watcher

022_01-rc-battery-watcherUžitočná aplikácia, na ktorú som narazil na mojom obľúbenom fóre RCmania.cz. Je k dispozícii pre Android, či aj pre iné OS netuším, nehľadal som.

Slúži k evidencii lietania s RC modelmi: počet štartov, celkový čas lietania, štatistiky letov, počet cyklov pre pohonné akumulátory…

Aplikácia RC Battery Watcher od autora Volker Schmidt sa dá stiahnuť štandardne z Google Store. Komunitná stránka je tuná – úprimne, doposiaľ som o nej nevedel, keď som riešil už dávnejšie bug v tejto aplikácii, kontaktoval som priamo autora.

RC Battery Watcher existuje vo free verzii, alebo platenej za 3.95Eur. Free verzia neobsahuje to, čo je pre mňa najväčšou devízou tejto aplikácie: generovanie QR kódov pre baterky a zápis/ čítanie NFC tagov. Takže za seba môžem povedať, ze je to dobre investovaných zopár Eur. Viesť evidenciu do nejakého zápisníčka si môže hocikto, táto apka je pre nás lenivších – netreba nič písať, stačí len načítať baterku mobilom.

Po spustení aplikácie a krátkom zobrazení úvodnej obrazovky

022_10-rc-battery-watchersa zobrazí hlavná obrazovka:

022_11-rc-battery-watcherPrincíp aplikácie je jednoduchý: pre každú baterku vie aplikácia

1, vygenerovať QR kód. Ten sa na baterku nalepí a potom je možné ho snímať pomocou fotoaparátu mobilu.

022_30-rc-battery-watcher

2, zapísať info do NFC tagu, ktorý vie potom čítať. Samozrejme, telefón musí mať NFC funkciu.

022_31-rc-battery-watcher

Pôvodne som používal QR kódy. Pozitívum: lacné, stačí si QR kód poslať na tlačiareň a nalepiť na baterku. Negatívum: niekedy mi nevedel foťák QR kód ani za nič zoscanovať. Obzvlášť pri trochu horšom osvetlení.

Takže som prešiel na NFC tagy. Pozitívum: podstatne lepšie čítanie. Negatívum: no, treba ich kúpiť. Ale zase pár centov nie je až taká hrôza… V rámci diskusie na RCmanii niektorí doporučovali prevedenie „on metal“, ale ja mám práve naopak najlepšiu skúsenosť s úplne najobyčajnejšími NFC tagmi.

Edit 18.VI.2018: Neviem, aký je rozdiel medzi akumulátormi Zippy Compact a obyčajnými modrými Turnigy, ale na Turnigy obyčajné NFC tagy nefungujú 🙁 Takže v rámci hľadania som našiel 19mmx19mm White PVC ANTI-METAL NFC TAG Sticker NTAG213, ktoré majú aj príjemné rozmery a hlavne spoľahlivo fungujú aj na Turnigy akumulátoroch. Takže som si spravil zásoby…

V sekcii RC Models & Batteries sa zaevidujú modely aj baterky:

022_12-rc-battery-watcherBaterky je možné medzi modelmi zdieľať. V takom prípade sa po zosnímaní baterky  program spýta, s ktorým modelom ste lietali. Každá baterka môže byť v troch stavoch: nabitá, vybitá a storage.

022_26-rc-battery-watcherPodľa piktogramov môžme vidieť, či má baterka NFC tag, alebo QR kód.

V tejto sekcii sa tiež zapisujú info do NFC tagu, prípadne generujú QR kódy.

022_27-rc-battery-watcher

Späť k popisu hlavnej obrazovky:

022_11-rc-battery-watcher

Ďaľšie možnosti hlavnej obrazovky sú:

  • skenovanie baterky cez NFC tag
  • skenovanie baterky cez QR kód
  • zálohovania všetkých modelov a bateriek
  • obnovenie zo zálohy
  • štatistika modelov
  • a info o programe.

Najzaujímavejšia je práve štatistika:

022_20-rc-battery-watcherTam môžte vidieť vek modelu, počet nalietaných cyklov či celkový čas lietania. Počet nalietaných cyklov je možné zobrazovať za jednotlivé mesiace…

022_21-rc-battery-watcherprípadne po nastavení filtra…

022_22-rc-battery-watcheraj v rámci mesiaca.

022_23-rc-battery-watcherTo isté je možné sledovať pre jednotlivé baterky:

022_24-rc-battery-watcher022_25-rc-battery-watcherTo, čo mi chýba v programe je štatistika času lietania pre jednotlivé lety, prípadne možnosť kamsi zaevidovať interný odpor baterky. Alebo mať možnosť zapísať kamsi napríklad poznámku: dneska som rozbil model, bolo treba vymeniť krídlo … 🙂

V každom prípade ide o veľmi dobrú modelársku pomôcku. Vrelo doporučujem.

Tento obsah bol zaradený v Modelársky SW, Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár