Keďže – ako som už spomínal v článku o mojej poslednej koptére – štandardne zhora osadené antény sa mi nepáčili, rozhodol som sa ich presťahovať na spodok koptéry. A keďže podvozok na koptére ju robí menej transport- friendly, zostalo vyriešiť už len detail: ako milé antény sklápať, aby sa pri pristátí nezlomili. So spomienkou na fenomén mojich modelárskych začiatkov s magickým názvom HXT900 je to však jednoducho riešiteľný problém. A výsledok vyzerá nasledovne:
Video, ako to funguje počas letu …
Čo k tomu treba:
- 2x servo HXT900 + Y-kovú servo rozdvojku. Obe servá sa ovládajú jedným kanálom…
- 2x náhradnú anténu na FrSky prijímač rady D8R dĺžky 40cm. Neviem presne, akú anténu som tam dával, mal som ich totiž aspoň tri roky pod posteľou, ale v diskusii na HK pod tými anténami ktosi spomína, že sú bez toho „pelendreku“ na konci. Ja som ich mal bez neho; tak- či tak, aj tak sa skracujú, takže je to fuk…
- sadu 3D dielov; tie sú popísané na konci článku
- sadu vrutov 2,2×9,5
- uhlíkovú tyčku 4x3mm
- plastovú trubičku 3mm x 2mm
- nejaké lepidlo, napríklad 5 minútové Epoxy.
Ako som to osadil, je zrejmé z obrázkov:
- lôžko serva som navrhol blbo 🙁 Pôvodný úmysel bol, aby spodná časť ( cservo12.stl ), na ktorú je priskrutkované servo bola priskrutkovaná k spodnému plató koptéry ( to sa podarilo ) a horná časť ( cservo11.stl )aby sa chytala dvoma vrutmi cez horné plató do spodného dielu. Čo sa nie celkom podarilo – horná časť sa chytá dvoma vrutmi zhora a ešte jedným zboku. Ale keďže už som to mal vytlačené, nechcelo sa mi to prerábať… Je to použiteľné, len trocha nešikovné…
- držiak uhlíkovej tyčky s drážkou pre páku serva cservo03.stl je treba „flipnúť“ okolo pozdĺžnej osi. Toto sa dá spraviť v Slicr-i, pred tlačou. Inak nepôjde sklopiť do pracovnej polohy.
- najprv som skompletoval držiak pre antény prijímača. Tie som potom prestrčil „na hrubo“ cez koncový anténny držiačik anthold10.stl , označil si dĺžku, skrátil a odizoloval koniec ( 32mm, štandardná dĺžka antén na 2.4GHz )
- keďže anténu 5.8GHz pre videoTX mám s L-kovým konektorom, vydeoTX som chytil obojstrannou samolepkou a sťahovacími páskami k držiaku cservo11.stl
Nastavenie mixov v Taranisovi mám podľa obrázkov nižšie.
- Kanály 1 -4 sú štandardné AETR.
- Kanál 5 je prepínač letových režimov pre APM2.8. Používa GV1 a GV2 a prepína režimy v poradí STAB, ACRO, GPSfix, ALThold, WPmisson a RTL. Najvyššiu prioritu má prepínač SF, ktorý aktivuje RTL mód. Ovládanie ostatných módov je prepínačom SC. Podrobnejší popis hádam niekedy nabudúce…
- Kanál 6 ovláda plynulo náklon gimbalu točítkom RS; prepínačom SD sa dajú nastaviť dve fixné hodnoty náklonu.
- Kanál 7 ovláda sklápanie antén podľa LS17 a navyše je spomalený tuším na 4 sekundy. Vzhľadom na to, že som chcel blokovať sklopenie antén, keď koptéra neletí, spravil som to cez logické switche… Zvukové hlášky sú tuná; treba to stiahnuť a premenovať z *.pdf na *.zip.
- Kanál 8 ovláda osvetlenie koptéry, o tom niekedy inokedy…
MIXY.
Horný držiak serva cservo12.stl
Dolný držiak serva cservo11.stl
Držiak uhlíkovej tyčky s drážkou na páku serva cservo03.stl
Držiak pre antény prijímača D8R II Plus anthold10.stl
Držiak pre video TX anthold11.stl
3D diely vo formáte pre program FeeCad, ako aj *.stl sú tuná, treba to po stiahnutí premenovať z *.pdf na *.zip.
EDIT 17.I.2017:
Model vo formáte bin aj eepe pre OpenTX 2.0.20 je tuná, treba to po stiahnutí premenovať z *.pdf na *.zip.