SKY-708 s DVR – užívateľská recenzia

014_01 - DVR SKY-708 reviewKeďže som na dovolenku potreboval nejaký prenosný monitor ku koptére, rozhliadal som sa po kamarátoch a nete. Prvý pokus s monitorom kúpeným na Ebay, na ktorý som dostal tip od kamaráta nevyšiel ( zákon schválnosti, jemu fachá OK ), čas sa krátil a tak sa môj výber zúžil na európsky sklad známeho dodávateľa. Z toho všetkého, čo mali skladom ma zaujal DVR SKY-708 od firmy SkySightHobby. Pozrel som zopár recenzií na nete a neomylne zamieril späť na stánku HK vo viere, že peniaze za reklamovaný predchádzajúci monitor kupovaný cez Ebay mi predajca refunduje.014_02 - DVR SKY-708 reviewHobbyKing štandartne nesklamal a za pár dní očakávaný modelársky prírastok dorazil. Aj tak si myslím, že najväčšiu radosť z neho mala dcéra, tešiac sa, že jej konečne prestanem brávať môj vlastnoručne vyrobený GroundStation 🙂

Monitor je balený ako ruská matrioška: veľká krabica a vnútri malá krabica a ešte menšia krabica. Všetky tie krabice som si neodfotil – myslím, že ich ukazujem vo videorecenzii na konci článku.

Takže pohľad na samotný monitor zo všetkých strán…

Spredu: to čo ma spočiatku zarazilo je pravá skupina tlačidiel POWER až REC. Ako vravieva kolega, keď čosi spackáme, je to antihackerská ochrana. Jasne povedané – sú nefunkčné. Ale ľavá skupina, našťastie, funguje tak, ako má. Ľavá LED v prostriedku s popiskou ST svieti po zapnutí monitora na modro. Inú farbu som u nej zatiaľ nespozoroval. Pravá LED označená CHG svieti buď na červeno ( pri nabíjaní ), alebo na zeleno ( keď je akumulátor plne nabitý ). Trochu ma vystrašila hneď pri prvom nabíjaní ( trochu predbehnem – dodávaný sieťový zdroj Vám inde ako v USA bude na … však viete na čo ), keď som akčne pripojil k monitoru zdroj z dcérinho starého keyboardu a milá LED začala blikať červená – zelená – červená – zelená… Keď ani po nejakej hodinke nemienila zostať zelená, zdroj som odpojil spomenúc si na nejaký komentár z netu, že vraj vstavanú batériu nemožno nabiť viac, ako na polovicu kapacity. Našťastie som sa na ďalší deň dostal k prebytočnému zdroju NETGEAR z akéhosi switch-u, s ktorým sa monitor nabíja bez problémov. Takže spomínaný komentár nie je pravdivý: monitor sa dá doplna nabiť.

014_10 - DVR SKY-708 reviewZozadu: za pravou mriežkou je vstavaný reproduktor. Funguje – ale nepoužívam ho, keďže z koptéry prenášam len obraz. Takže o jeho kvalite neviem povedať nič…

014_11 - DVR SKY-708 reviewZospodu: je akurát klasický závit na fotostatív. Funguje 🙂

014_12 - DVR SKY-708 reviewNa ľavej strane: sú štyri konektory USB, AV IN, AV OUT a HDMI. Zatiaľ som ich nepoužíval, netuším, či fungujú…

014_13 - DVR SKY-708 reviewNa pravej strane: sú slot na Micro SD kartu, konektor pre napájací zdroj, zapustené RESET tlačidlo a PPM konektor. Z vymenovaných používam len prvé dva sloty; fungujú.

014_14 - DVR SKY-708 reviewNa hornej strane: sú dva konektory typu SMA Female ( majú v prostriedku dierku ) na antény. To bol pre mňa šok: doteraz som používal antény s konektormi RP-SMA Male ( tiež majú v prostriedku dierku ), ktoré mi v tejto chvíli sú na … však viete na čo. Takže som promptne popátral po hlbinách internetu a objednal príslušnú redukciu SMA Male To RP-SMA Female. Ako som medzičasom zistil: zbytočne, s dodávanými prútovými anténami je dosah pre moje potreby viac ako dostatočný 🙂

014_15 - DVR SKY-708 reviewPre tých, čo majú podobne ako ja, hokej v názvoch konektorov, vysvetľujúci obrázok prevzatý z Banggood-u:

014_16 - DVR SKY-708 reviewPríslušenstvo:

Napriek tom, že v popise na produktovej stránke nebol, k monitoru je dodávaný aj napájací adaptér. Problém je, že je pre americkú zásuvku 😉

014_25 - DVR SKY-708 reviewKeďže vhodnú redukciu som doma nemal, používam som namiesto neho, čo bolo k dispozícii…

014_25a - DVR SKY-708 reviewZvyšok príslušenstva je už použiteľný aj na Slovensku: slnečná clona, dve prútové antény, A/V kábel a nabíjací kábel zakončený JST Male konektorom.

014_20 - DVR SKY-708 reviewSlnečná clona je prakticky sklopná. Po zasunutí do tela monitora drží fest.

014_21 - DVR SKY-708 review014_22 - DVR SKY-708 reviewDve prútové antény sú zakončené SMA Male konektorom.

014_23 - DVR SKY-708 reviewNabíjací kábel zatiaľ zostáva nevyužitý, JST konektory na akumulátoroch nepoužívam…

014_24 - DVR SKY-708 reviewPamäťová karta Micro SD nie je súčasťou balenia. Zasúva sa kontaktnými plôškami smerom nahor.

014_26 - DVR SKY-708 reviewV súčasnosti používam 4GB Verbatim Class 10.

014_27 - DVR SKY-708 reviewV balení je, naopak, aj anglický manuál a varovanie, pred používaním LiPol-ky 🙂

014_28 - DVR SKY-708 reviewTechnická špecifikácia z manuálu:

014_29 - DVR SKY-708 reviewA samotný manuál:

014_29a - DVR SKY-708 review014_29b - DVR SKY-708 reviewVstavaná batéria – LiPol dvojčlánok 2800mAh – sa zasúva do šachty zozadu monitora. Drží spoľahlivo. Škoda, že nemá nejaký štandardný konektor, že by sa dala nabíjať aj modelárskymi nabíjačkami 🙁

014_30 - DVR SKY-708 review014_31 - DVR SKY-708 review014_32 - DVR SKY-708 reviewMonitor má diverzitný príjem, takže antény sú dve. Na monitore je konektor s dierkou, na anténe je kolíček.

014_40 - DVR SKY-708 review014_41 - DVR SKY-708 reviewZložený monitor vyzerá takto:

014_60 - DVR SKY-708 reviewKeďže sa mi raz podarilo pri transporte monitor nechtiac zapnúť, vyrobil som si kryt zapínacieho tlačidla. Materiál: prvá kartónová krabica, čo mi prišla pod ruku 🙂

014_70 - DVR SKY-708 reviewPozitíva zvané tiež anglicky Pros:

Základné funkcie spĺňa na výbornú; je šikovne malý s použiteľnou prepravnou krabicou s magnetickým zámkom. Vonku je výborne čitateľný. Neviem síce zmerať, či má udávaných 600cd/ m²,  ale dokonca v Chorvátsku pri poludňajšom slnku bol výborne čitateľný. Samozrejme natočený tak, aby slnko naň nesvietilo spredu. Ukážkové video je na konci článku.

014_80 - DVR SKY-708 review 014_81 - DVR SKY-708 review 014_82 - DVR SKY-708 reviewSlnečná clona je veľmi praktická – otvoríte, nasuniete. Kamarátov monitor ( iného výrobcu ) má clonu textilnú so suchým zipsom a otvormi na antény, čo je neporovnateľne nepohodlnejšie.

Výdrž monitora na jedno nabitie – tak to neviem 🙁  Zatiaľ som ho mal najdlhšie v prevádzke niečo cez hodinu a indikátor baterky ukazoval spolovice vybitú baterku. Takže pre moje potreby fajn, ale do nuly som ho zatiaľ nevybil, takže výdrž neviem odhadnúť.

Dneska som si spravil zo štyroch videí priemer, koľko kapacity potrebuje na karte na hodinu ukladania dát:

014_83 - DVR SKY-708 reviewKonzervatívne povedzme 2.5 GB/ hod. Na moju 4GB kartu niečo cez 1.5 hodiny záznamu; vyhovujúce.

Nemá „bluescreen“ – keď nie je signál, nahráva „zrnenie“.

Dosah – tak to bolo pre mňa najväčšie prekvapenie. Súc plný predsudkov som predpokladal, že dodávané antény skončia niekde v šuflíku, lebo veď čo už človek môže očakávať od obyčajných prútových antén na 5.8GHz… Hlboko som sa mýlil. Pri skúške dosahu som sa s 200mW videoTX Boscam TS5823 dostal až na 700m, ďalej som si netrúfol. Keďže bežne lietam do 200, maximálne 300m, s dosahom so veľmi spokojný. V šuflíku skončia vyššiespomínané reducie SMA Male To RP-SMA Female. Navyše dodávané prútové antény sa zmestia do krabice k monitoru. Sceenshot z testovania dosahu je tu:

015_51 - DIY TBS Discovery cloneIlustračné video z testovania dosahu je tu:

Drobné mušky zvané tiež anglicky Cons:

Keď zapnem najprv monitor a spustím nahrávanie a až potom zapnem koptéru, na zázname je „odrezaný spodok“:

014_84 - DVR SKY-708 reviewRiešenie – zapnúť najprv koptéru a až potom zapnúť na monitore nahrávanie.

Keď som zapol nahrávanie a nechal do bežať „do aleluja“, tak som si všimol dve veci:

1, videa ukladá do súborov s maximálnou dĺžkou 511MB. Inak v súvislosti s prechádzajúcou „muškou“ – keď pri vytvorení ďalšieho súboru už je zapnutá koptéra, tak obraz začne v novom súbore nahrávať dobre, bez „odrezania“ spodku.

2, po asi jednej hodine prestane nahrávať. Monitor zostane zapnutý, len nenahráva. Zatiaľ som neprišiel na to, či je to spôsobené časom – jedna hodina nahrávania v kuse – alebo objemom nahraných dát.

Monitor má síce diverzitný príjem, ale zatiaľ som nezistil, či A) má dva prijímače a tie prepína, alebo B) jeden prijímač a prepína antény. Podľa technickej špecifikácie, kde je napísané „antenna diversity“ to vyzerá, že B) je správne. V každom prípade nikde nezobrazuje, že z ktorej antény signál prijíma.

Monitor nemá autoscan. Pre naladenie svojho prijímača musíte manuálne nastaviť pásmo aj kanál.

Celkové zhrnutie:

Monitor má svoje plusy aj mínusy. Niektoré veci by si zaslúžili, aby na nich ešte inžinieri v SkySightHobby ešte popracovali ( indikácia, z ktorej anény prijíma signál, nahrávanie viac ako hodinu… ) a vydali upgrade fw, niektoré asi už zostanú, ako sú. Pre moje použitie veľká spokojnosť. Bodka.

Ukážka viditeľnosti na Chorvátskom slnku:

Videorecenzia:

 

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené, Technika a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár