XLoader – Arduino hex uploader

Dnešný príspevok nebude priamo o modeloch, ale jednom šikovnom programe. Keďže do svojich modelov občas niečo „zbastlím“ ( po Anglicky DIY ) s Arduinom – celkom konkrétne používam Adruino Mini Pro – hľadal som možnosť, ako vytvorený program do Arduina nahrať v .hex formáte. Kto hľadá, nájde ( tak vraví Biblická múdrosť )!

Našiel som program, ktorého autorom je – podľa „About“ okna – Geir Lunde. Stránky programu sú tuná, nahral som ho aj sem.

Samozrejme, že v prostredí Arduino IDE je možné vytvorený zdrojový program ( Sketch ) nahrať do Arduino dosky priamo. Ale ak nemáte k dispozícii zdrojový program, prípadne chcete niekomu dať namiesto pôvodného programu len .hex súbor, s tým originál Arduino IDE nevie pracovať.

V Arduino IDE treba – ak chceme vytvoriť .hex súbor – zvoliť export do binárneho formátu…

Arduino IDE vytvorí dva súbory…

… ja som skúšal nahrávať ten bez bootloadera, ide to. Či je možné nahrať aj súbor s bootloaderom netuším…

Program XLoader stačí rozzipovať a potom spustiť XLoader.exe. Dôležité je nastaviť správny sériový port, vybrať .hex súbor. Prenosovú rýchlosť som neskúšal meniť, mne to funguje s defaultnými 57 600 Baudami.

Pridávam zopár screenshotov programu:

Program zachová pôvodný Bootlader, takže Adruino Mini Pro je možné naďalej používať s originál Arduino IDE prostredím.

Pre nahrávanie do Arduina používam prevodník USB/ TTL FT232RL USB to Serial adapter module Mini USB TO RS232 For Arduino pro mini.

Dosky Arduino Mini Pro používam tieto.

Tento obsah bol zaradený v Modelársky SW a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár